Kamus-kvartetin kuluneeseen vuoteen on mahtunut mahtavia asioita: viime elokuussa ilmestynyt levy Homunculus voitti vuoden parhaan klassisen levyn palkinnon Emma-gaalassa ja nelikko valittiin upean Meidän festivaalin taiteelliseksi johtajaksi. Nyt kvartetti valmistautuu toistamiseen Rauma Festivoon. seuraavassa porukan sellistin, Petja Kainulaisen kuulumisia.
Mitkä ovat olleet työsi kohokohdat kuluneena vuotena?
Parhaimmillaan musiikki tuo yhteen yleisön, soittajat ja teoksen tavalla, joka luo jotain, joka on enemmän kuin osiensa summa. Näitä hetkiä sattuu joskus opetusluokassa, joskus kamarimusisoidessa ja usein toisia kuunnellessa. Kohokohdat tulevat usein odottamatta; yhtenä lienee pidettävä sitä, kun kuuntelin Eero Grundströmin soundtrackia Hanneriina Moisseisen sarjakuvaan ”Kannas”. Se kyllä tapahtui oman ”työni” ulkopuolella, mutta oli niin hieno, etten voi olla mainitsematta sitä!
Miten olet viettänyt kesääsi?
Nukkuen ja syöden. Hetkittäin kyllä myös leväten. Ja aina väleissä olemme kyllä soittaneet musiikkia.
Millä mielellä olet tulossa Rauma Festivoon?
Iloisin mielin; viime vuosi osoitti kuinka mahtava staffi festarilla on ja kuinka kaunis on kesäinen Rauma kirkkoineen, pihoineen ja saleineen!
Tämän vuoden Festivon teema on yhdessä tekeminen, yhdessä kokeminen. Mitä aihe tuo sinulle mieleen?
Niin; voiko muusikko koskaan olla muuta kuin yhdessä? Dialogi teoksen/yleisön/kanssasoittajien/soittimen kanssa on aina yhteistyötä, jossa yrittää kuulla toista, välillä hyvin, välillä huonosti.
Terveisesi Festivo-vieraille?
Onpa mukavaa, että olette – te teette tästä mahdollista!